czwartek, 28 lutego 2013

Czas na plan

Projekt ogrodu


Postanowiłem, że sam zmierzę się z ogrodowym wyzwaniem i pieniądze, zresztą nie małe, które musiałbym wydać na projektanta, zainwestuje w realizację własnego projektu. Któregoś wieczoru, kiedy poczułem natchnienie, rozrysowałem projekt ogrodu. Sporządziłem mapę na papierze milimetrowym w skali
1:100 (centymetr na planie odpowiada metrowi w terenie). Następnie naniosłem na siatkę granice działki i obiekty, a więc w moim przypadku: dom, taras i garaż. Zaznaczyłem miejsca, w których przewiduje drzewa i krzewy. Zaznaczyłem także instalacje podziemne (elektryczną, sanitarną, gazową), bo jak się dowiedziałem, nad nimi nie należy sadzić drzew.

W sąsiedztwie działki – plusy i minusy

Podoba mi się moja działka, gdyby było inaczej, z pewnością bym jej nie kupił. Tym razem jednak musiałem krytycznie na nią spojrzeć. Oceniłem jej położenie, dostrzegłem piękne widoki, jak i uciążliwości. Zachód to sąsiedzi, przemili, ale cenię sobie prywatność, dlatego postanowiłem nasadzić tam drzew zapewniających komfort. Od południa piękny widok, którego nie chciałbym zasłaniać, od wschodu szczere pole, natomiast od północy dość ruchliwa droga, od której warto się osłonić.

Kolejny etap polegał na tym, że zorganizowałem sobie spacer dookoła domu i obserwowałem strefę słońca i cienia, kierunek wiatru, a następnie kreśliłem zmiany w planie ogrodu.

Moje strefy w ogrodzie


Wydzieliłem strefę reprezentacyjną, a więc przestrzeń przed domem, gospodarczą, użytkową (ogródek ziołowy) i rekreacyjną (dla relaksu, gier i zabaw). Co do użytkowej, jak już kiedyś pisałem, nie byłem przekonany, ale pod namową żony postanowiłem, że to rozważę, więc uwzględniłem ją w planie. Wszystko może się zmienić, mam tę świadomość, dlatego zrobiłem kilka kopii ogrodu, by mieć na czym szkicować dalsze pomysły.

Mój plan to nieatrakcyjne kreski, kropki, wyglądające raczej jak kod, którego rozszyfrować mogę tylko ja, dlatego postanowiłem zamieścić znacznie ładniejszą wersję, na której się wzorowałem. Różni się ona tylko kilkoma drobnymi szczegółami: od południa drzewka zastępują niskie krzewy, a w części południowo-zachodniej, tuż za garażem znajdować się będzie ogródek warzywny. 

Projekt ogrodu

7 komentarzy:

  1. Zaciekawiło mnie bardzo jedno zdanie z Pana wypowiedzi... a mianowicie jaki wpływ na roślinność mają instalacje podziemne? Naprawdę to aż tak trzeba przemyśleć, każdy szczegół, nawet rury podziemne?

    OdpowiedzUsuń
  2. Planowanie ogrodu wymaga dogłębnego przemyślenia wszystkich kwestii. O niektórych rzeczach wiedziałem, o innych się dowiaduję na bieżąco. Jeśli chodzi o kwestię instalacji podziemnych, to odpowiadam: tak, jest to bardzo ważne. Trzeba sprawdzić w projekcie przebieg przewodów i rur (instalacja wodna, kanalizacyjna itd.). Szczególnie niebezpieczne są drzewa szybko rosnące. Rozgałęziające się korzenie mogą wyrządzić poważne szkody. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. No i trochę się teraz zmartwiłam. Mieszkam w domu, który ma już dobre 30 lat, w związku z tym, ogród który go otacza również. Wprowadziłam się do niego stosunkowo niedawno i proszę mi wierzyć, nie mam pojęcia w którym miejscu mojego ogrodu biegną jakieś instalacje. Czy można to jakoś wykryć? Czy muszę ściągnąć do tego jakiegoś fachowca? Proszę o podpowiedź Panie Albercie. Będę bardzo wdzięczna.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Informacje o rozmieszczeniu instalacji podziemnych zawiera projekt zagospodarowania terenu. Wgląd w plan zagospodarowania przestrzennego może Pani uzyskać w urzędzie gminy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
    Pewnie tak właśnie będę musiała zrobić. Udam się do Urzędu Gminy i tam w dziale zagospodarowania przestrzennego zapytam o moją działkę. Mam nadzieje, że będą potrafili mi pomóc i dowiem się gdzie mogę bezpiecznie sadzić drzewka i krzewy. Muszę się pośpieszyć, żeby dowiedzieć się wszystkiego zanim nadejdzie czas sadzenia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy wiesz, że meble ogrodowe powinny być nie tylko wygodne, ale również trwałe i odporne na warunki atmosferyczne? W https://ogrodolandia.pl/ znajdziesz produkty, które spełniają te kryteria.

    OdpowiedzUsuń