piątek, 15 listopada 2013

Jak przygotować oczko wodne do zimy

Oczko wodne

Przygotowanie do zimy mojego ogrodu przebiegło szybko i sprawnie. Nowo powstały ogród, z dopiero posadzonymi roślinami nie wymaga tylu zabiegów co wieloletni, z bujną roślinnością i oczkiem wodnym, który też musi zostać
przygotowany na nadejście srogiej zimy. Staram się myśleć o potrzebach innych ogrodników, dlatego i tym razem spieszę z fachowym poradnikiem.
  • Wrażliwe rośliny umieść w pojemniku z wodą ustawionym w chłodnym pomieszczeniu (5-8°C). Roślinom, które będą zimować w oczku wodnym usuń obumarłe części i skróć zdrowe pędy.
Przezimują: grzybienie na głębokości 100 cm (lilie wodne)
  • Jeśli twoje oczko wodne jest głębokie, pomyśl o dotlenieniu wody, by ryby mogły w nim przezimować. Zostaw warstwę mułu, w której schronią się drobne ryby. Dotlenić wodę można na wiele sposobów: użycie snopków słomy owsianej, położenie styropianowego pływaka, umieszczenie specjalnej grzałki. Jeśli oczko wodne jest płytkie koniecznie wyłów ryby.
Ryby, które przezimują: karaś srebrzysty, ciernik, różanka, słonecznica, złota orfa i karp koi.
  • Przed nadejściem zimy oczyść wodę, potem dno. Muł usuń za pomocą pompy ssącej, wcześniej przenieś ryby  do tymczasowego zbiornika. Sprawdzi się też odkurzacz do oczka wodnego.
  • Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10°C przestań karmić ryby, zapadają w odrętwienie i nie żerują.
  • Zbierz nasiona znajdujące się w okolicy oczka. Takie działanie zapobiegnie dzikiemu rozrostowi roślin
  • Przytnij rośliny i pędy wokół oczka, aby nie zaśmiecały go spadając.
  • Płytkie, małe oczka wodne należy pozbawić wody, w innym razie zamarzną i lód rozerwie staw lub przebije folie. Po spuszczeniu wody napełnij zbiornik posiekaną słomą, to uchroni przed jego pęknięciem. Ryby najlepiej przezimować w akwarium, beczce lub wannie. Jeśli w zbiorniku jest dużo ryb należy zamontować filtr lub napowietrzacz. Wodę należy wymieniać co dwa tygodnie. Niektóre rośliny mogą być przechowywane bez wody, wymagają jednak wilgotnego podłoża ( okrężnica bagienna, grzybieńczyk wodny, jaszczurzec pochylony).
  • Zastosuj środki chemiczne, które chronią oczko wodne w okresie zimowym.

3 komentarze:

  1. Oczka u mnie brak, ale podesłałem art sąsiadowi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze można takie zaplanować w swoim ogrodzie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cenne porady w temacie. Cały ogród trzeba umiejętnie przygotować do zimy, w tym właśnie oczko wodne. A rośliny do posadzenia można zamówić zawsze na https://florexpol.eu/. To najlepszy sklep online z akcesoriami ogrodniczymi i roślinami.

    OdpowiedzUsuń