środa, 30 października 2013

Listopad – prace w ogrodzie

Prace jesienne w ogrodzie
Jesienne prace w ogrodzie

Zbliża się listopad, dlatego czas pomyśleć jakie prace czekają nas w kolejnym miesiącu jesieni. A może to czas odpoczynku, nie tylko dla roślin, ale i dla ogrodników. Zebrałem  informację, którymi jak zawsze mam ochotę się z wami podzielić. Dowiecie się czy pozostało nam tylko grabienie liści, czy niewykluczone jest sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie.



  • Możesz sadzić drzewa i krzewy zrzucające liście przed nastaniem mrozów (z wyjątkiem róż) Po posadzeniu usyp u nasady kopczyk z ziemi, dzięki temu ochronisz je przed minusową temperaturą. Nie przycinaj świeżo posadzonych roślin, na to będziesz miał czas wiosną.
  • Obficie podlewaj zimozielone krzewy liściaste i iglaste, kiedy ziemia nie jest jeszcze zamarznięta. W ten sposób pomożesz im przezimować. Często powodem obumierania roślin w zimie jest brak wody w glebie. Gdy woda wsiąknie, glebę dookoła rośliny okryj kilkucentymetrową warstwą kory. Część nadziemną dodatkowo ochroń siatką cieniująca. 
  • Okryj rośliny wrażliwe na niską temperaturę matami lub włókniną, a ich podstawę obsyp kopczykiem ziemi do wysokości 20-40 cm.
  • Zabezpiecz po pierwszych przymrozkach posadzone cebule tulipanów. Glebę okryj 5-centymetrową ściółką z liści, torfu lub pociętej słomy. Gdy zrobisz to wcześniej, przed pierwszymi przymrozkami stworzysz doskonałe warunki gryzoniom. Pośpiech w tej sytuacji nie jest wskazany. 
  • By zabezpieczyć krzewy iglaste przez złamaniem obwiąż je sznurkiem lub owiń elastyczną siatką
  • Z krzewów róż wytnij chore pędy i usuń opadłe liście, następnie spal – mogą być porażone przez choroby.
  • Rośliny w pojemnikach zabierz do domu. Bardziej odporne możesz pozostawić w ogrodzie, po uprzednim ich zabezpieczeniu. Osłoń pojemnik styropianem lub wraz z rośliną zakopcuj w ogrodzie.
  • Ściółkujemy powierzchnię wokół pni 5-centymetrową warstwą torfu, suchych liści lub kory.
  •  Listopad to ostatnia pora aby wykopać cebulki kwiatowe roślin nie zimujących w gruncie np. mieczyków, dalii, acidantery, pacioreczników.
Pamiętaj!
Nigdy nie osłaniaj rośliny folią!

6 komentarzy:

  1. Tyle pracy w ogrodzie w listopadzie? A mój leży odłogiem od września

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak w ogrodzie zawsze jest mnóstwo pracy, nie tylko latem. Może to nie zabrzmi pocieszająco, ale nie wyczerpałem tematu:) Życzę motywacji do pracy, efekty będą widoczne na wiosnę, z pewnością:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Krzysiek, słuchaj pana Alberta, dobrze prawi :) Mój ogród bardzo skorzystał.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię kiedy moje rady na coś się zdają:) dziękuję za uznanie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak naprawdę każdy okres jest dobry na to aby coś zrobić w naszym ogrodzie. Gdy chodzi o mnie to ja również chwalę sobie świetne ozdoby ogrodowe z https://hortus.biz.pl/ ponieważ wiem, że na pewno fajnie jest je mieć.

    OdpowiedzUsuń
  6. W tym roku mamy piękną jesień, można pracować w ogrodzie do wieczora tak naprawdę. A prac jesienią jest rzeczywiście bardzo dużo, wiele roślin teraz się sadzi na przykład, inne trzeba zabezpieczać przed zimą. A szukając nawozów można sprawdzić czy na https://florovit.pl/pro będę dostępne takie jakie są potrzebne.

    OdpowiedzUsuń