Listopad to już ostatni miesiąc, w
którym masz szansę przygotować ogród do zimy, by na wiosnę znów
zatętnił życiem. Czekają cię prace porządkowe i pielęgnacyjne,
czas zebrać owoce, zabezpieczyć rośliny i meble
ogrodowe. Nie możesz też zapomnieć o roślinach świątecznych, jeśli chcesz, by w grudniu zdobiły wnętrze.
Zabezpiecz rośliny
- Zabezpiecz najdelikatniejsze rośliny przed mrozem – zrób kopczyki z ziemi wokół pni drzew, krzewów. Wyższe rośliny otul matą z tektury lub słomy – nigdy folią! Możesz też kupić specjalne tkaniny w marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych. Biała tkanina, która przepuszcza światło i wilgoć – służy do otulania. Czarna do zapobiegania rozwojowi chwastów.
- Zabezpiecz rośliny w pojemnikach. Te delikatniejsze możesz zabrać do domu, bardziej wytrzymałe zabezpieczyć i zostawić w ogrodzie. Pojemnik zabezpiecz styropianem i trocinami.
- Krzewy iglaste kolumnowe zabezpiecz przed deformacją na skutek zalegającego na nich śniegu. Obwiąż je sznurkiem lub owiń elastyczną siatką. Te szczególnie wrażliwe na mróz owiń grubym papierem lub chochołem ze słomy. Polecam też agrowłókninę – lekkie tworzywo sztuczne, nie niszczy i nie obciąża rośliny.
|
Źródło: muratordom.pl |
|
|
|
|
|
|
|
Źródło:egzotycznyogrod.com |
|
Źródło:pomyslowyogrod.blogspot.com |
Prace pielęgnacyjne i porządkowe
- zgrab opadłe liście – zapobiegniesz rozwojowi pleśni śniegowej,
- obficie podlej drzewa i krzewy – lepiej przetrwają zimę te, które będą mocno nawodnione. Szczególnie zadbaj o krzewy zimozielone liściaste i iglaste – są aktywne zimą,
- sprawdź stan gałęzi i koron drzew. Zbierz resztki owoców,
- przekop ziemię, pozostaw ją w ostrej skibie, bez wyrównywania powierzchni. Dzięki temu poprawisz strukturę gleby,
- wokół pni powinna znaleźć się 5-centymetrowa warstwa torfu, suchych liści lub kory,
- listopad to ostatni dzwonek, by wykopać cebulki kwiatowe roślin nie zimujących w gruncie – mieczyków, dalii, pacioreczników, tygrysówki itp.,
- przytnij pnącza – powojniki (za wyjątkiem tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja),
- zabezpiecz oczko wodne. Jak to zrobić znajdziesz w art. Jak przygotować oczko wodne do zimy.
|
Źródło:info.e-ogrody.pl |
Prace te najlepiej wykonać, zgodnie ze wskazówkami kalendarza księżycowego, od 1 do 2 listopada i po 17 listopada.
Ostatnie zbiory
- wykop letnie odmiany pora, zbierz brukselkę i jarmuż,
- zbierz orzechy włoskie i laskowe,
- zbierz owoce z krzewów – dzika róża, tarnina, głóg,
- w suche i słoneczne dni zbierz nasiona roślin jednorocznych.
Przygotuj się do świąt
- ustaw w ciepłym miejscu zwartnicę i zygokaktusa – są ozdobą na święta. Gdy pojawią się pąki kwiatowe, regularnie je podlewaj,
- jeżeli z poprzedniego sezonu masz Gwiazdę Betlejemską i chcesz, by znów zakwitła w te święta – półtora miesiąca przed świętami wystawiaj ją na słońce na 8 godzin dziennie, a przez resztę dnia przykryj ją kartonem w kształcie czapki.
Zabezpiecz meble ogrodowe
Wskazówki jak przygotować meble ogrodowe do zimy znajdziesz w art.
Jak zabezpieczyć zestawy ogrodowe przed srogą zimą.
Meble technorattonowe mogą, jako nieliczne, przezimować w ogrodzie. Nie szkodzi im mróz, śnieg, wilgoć ani deszcz. Sprawdź jak wyglądają takie
meble ogrodowe.
Nareszcie nowe porady. Zaglądam tu od czasu do czasu i nic. Już sie trochę zniechęciłem panie Albercie :/ Oby powrót był owocny w nowe artykuły, bo ja i mój ogród bardzo je lubimy.
OdpowiedzUsuńPS: Podoba mi się pomysł z dodawaniem zdjęć w tekście. Lepiej widać o co chodzi. A kiedy zobaczymy Pański ogród???
Tak miałem chwilową przerwę:) ale znów jestem. Miło mi, że pan zajrzał ponownie na mój blog, pomimo mojej nieobecności. Oj tak powrót będzie z pewnością owocny. Dużo prac ogrodowych powstrzymało mój zapał blogowania, wie pan jak to jest w sezonie:) Cieszę się, że pomysł z dodawaniem zdjęć w tekście się spodobał, to jeden z tych świeżych pomysłów, które przychodzą po przerwie:)
OdpowiedzUsuńPorządki jesienne zaczynam zawsze od grabienia, to chyba najważniejsze gdyż liście które zgniją doprowadzają do niszczenia się trawy. Nie uporządkuj ich przed zimą i zobacz jak ogród będzie wyglądał na wiosnę. Bardzo smutny widok :(
OdpowiedzUsuńDawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuńFaktycznie takie prace w ogrodzie są bardzo ważne i ja również muszę przyznać, że dobrze jest co nieco wiedzieć o samych meblach ogrodowych. Jak dla mnie świetnie sprawdzają się fotele ogrodowe https://ogrodolandia.pl/fotele-ogrodowe i uważam, że ich posiadanie jest bardzo ważne.
OdpowiedzUsuńRzeczywiście jesienią jest sporo pracy w ogrodzie, ja też w tym czasie spędzam kilka godzin tygodniowo na zabezpieczanie roślin, porządki po lecie i wiośnie. Ogród zimą też może prezentować się świetnie, są rośliny które wtedy też pozostają zielone. Ja sadzę w ogrodzie dużo traw, bylin wielorocznych. Na https://florexpol.eu/388-rosliny-ozdobne można zamawiać sadzonki różnych, zobaczcie sobie.
OdpowiedzUsuń