piątek, 21 marca 2014

Jak sadzić iglaki

Sadzenie iglaków
Nastała kalendarzowa wiosna, czas na przygotowanie się do sadzenia iglaków. Nie zaczynam prac w ogrodzie, zanim się do tego odpowiednio nie przygotuje. Mój pierwszy krok to zbieranie informacji, pytanie doświadczonych ogrodników itd. Cenię sobie zdobytą wiedzę, którą chętnie dziele się z Wami. I tym razem przedstawiam własny poradnik jak sadzić iglaki.

Kiedy sadzić iglaki

Jeśli kupiłeś iglaki w doniczkach możesz je sadzić przez cały sezon, w dowolnym miesiącu. Jeśli jednak będziesz sadził iglaki wykopane ze szkółki zrób to w kwietniu lub od połowy sierpnia do połowy września. Zbyt późne posadzenie iglaków, np. w październiku sprawi, że nie zdążą się ukorzenić i prawdopodobnie nie przeżyją najbliższej zimy. 

 

Ceny iglaków

Chcesz zaoszczędzić, kup iglaki ze szkółki, są tańsze od uprawianych w pojemnikach.

Przed posadzeniem

Jeśli iglaki zostały wykopane z gruntu, przed posadzeniem należy je zabezpieczyć przed wysychaniem. Tylko te się przyjmą i nie będą chorować, których korzenie otoczone są wilgotną ziemią i owinięte jutowym workiem czy siatką. Jeśli dostałeś iglaki od znajomych czy sąsiadki z ogródka, tak właśnie powinieneś je zabezpieczyć. Przed posadzenie zanurz iglaki w dużym kuble wody na ok. 15 minut (do momentu, gdy w wodzie nie będą pojawiać się bąbelki powietrza).

Jak sadzić iglaki w ogrodzie

  • Wykop dół. Powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej iglaka o głębokości min. 50 cm
  • Część ziemi usuń, pozostałą połóż na folii, by nie zanieczyścić trawnika. 
  • Na spód dołka rozłóż kompost lub żyzną ziemię ogrodniczą.
  • Uszkodzone korzenie odcinamy ostrym sekatorem
  • Roślinę ustaw pionowo w dołku, na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w szkółce.
  • Przetnij tkaninę otaczającą korzenie, zostaw ją lub delikatnie wyciągnij, tak, by nie rozkruszyć bryły korzeniowej.
  • Korzenie iglaka obsyp ziemią i udepcz. Uformuj wokół iglaka głęboką misę i wypełnij ją wodą. Gdy wsiąknie dosyp ziemi na wierzch lub rozłóż korę, torf, skoszoną trawę. Wokół rośliny pozostaw wgłębienie, by mogła zbierać się w nim woda. 
  • Wzmocnij roślinę odpowiedniej grubości palikiem. Ustaw go w ziemi skośnie, a koniec przywiąż do pnia. Jeśli zastosujesz drut, użyj podkładki z gąbki, by nie uszkodzić korowiny.

Jak przesadzać


Iglaków nie należy przesadzać z odkrytymi korzeniami. Nawet gdy przenosimy je z jednej do drugiej części ogrodu. Zawsze wykopuj je z bryłą ziemi.

Jak dbać o nowo posadzone iglaki

  • Nowo posadzone iglaki regularnie podlewaj, są bardzo wrażliwe na suszę.
  • Jeśli znajdują się w miejscu mocno ogrzewanym przez słońce ocień je włókniną lub gęstą siatką. Rozwieź je na drewnianych żerdziach.
  • Wysokie i wąski iglaki mogą zostać uszkodzone przez silny wiatr, dlatego przywiąż je do palików. 
  • Przez dwa lata od posadzenia iglaków powinieneś regularnie je podlewać.
  • Świeżo posadzone rośliny nie możesz nawozić co najmniej przez dwa lata. Po tym czasie możesz stosować nawozy. Pierwsze nawożenie przeprowadź w maju, drugie w czerwcu i trzecie w lipcu. Rozsyp pod krzewem, nie przy pniu, zmieszaj z glebą i rozpuść z wodą. Najlepsze są nawozy w płynie. 
  • Iglaki regularnie odchwaszczaj, duże chwasty zabierają wodę i zacieniają. 
  • Wycinaj suche lub porażone pędy

W jakiej odległości sadzić iglaki

  • Drzewa iglaste posadź co 3-5 m
  • Krzewy iglaste co 1-3 m
  • Rośliny płożące – 2-3 sztuki na metr kwadratowy

4 komentarze:

  1. Tej wiosny posadziłem kilka tui obok domu. Teraz widzę, że kilka rzeczy mógłbym zrobić inaczej. Poprawie się w przyszłym roku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. To zrozumiałe. Też kiedyś sadziłem tuję, można powiedzieć na wyczucie:) Stwierdziłem, że przecież to nic trudnego wykopać dołek, wlać trochę wody, wsadzić tuje i obsypać ziemią:) Gdy już poszerzyłem wiedzę na ten temat o jak się zdziwiłem, że są jakieś proporcje i zasady:) Człowiek uczy się całe życie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cenne porady, na pewno wiele z nas ma problem z posadzeniem iglaków. Moje też niestety pousychały ale już wiem w czym tkwił problem, sama się do tego przyczyniłam. Teraz w ogrodzie mam za to więcej roślin ozdobnych, na https://florexpol.eu/388-rosliny-ozdobne takie zamawiać można sadzonki jak szukacie sprawdzonego miejsca w sieci. Zamawianie online jest wygodniejsze jak chodzenie po sklepach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zawsze marzyłem o pięknej altance w moim ogrodzie. Dzięki stronie https://ogrodolandia.pl/budowle-ogrodowe znalazłem wiele inspirujących propozycji. Teraz tylko trudny wybór, która z nich będzie najlepsza dla mojego ogrodu.

    OdpowiedzUsuń